Tuleje-  Metalowo-gumowe, poliuretanowe czy uniballe? Które rozwiązanie naprawdę podniesie komfort i wydajność jazdy w twoim samochodzie?

naprawa_komponentow_wyrobow_gotowych_kontrola_jakosci_sgp
Udostępnij: Facebook Share Icon LinkedIn Share Icon Twitter X Share Icon Mail Share Icon

Tuleje metalowo-gumowe, poliuretan, uniballe – które rozwiązanie jest najlepsze do zawieszenia w Twoim samochodzie?

Istnieją trzy główne rodzaje połączeń pomiędzy ruchomymi elementami zawieszenia. Czym się różnią? Jakie są najlepsze do Twojego samochodu? Czy można je stosować wymiennie? Zapraszamy do lektury!

Najbardziej podstawowym elementem jest tuleja metalowo-gumowa popularnie nazwywany “silentblockiem”. Składa się ona zazwyczaj z dwóch metalowych pierścieni z wulkanizowaną gumą umieszczoną na stałe pomiędzy nimi. Ich największą zaletą jest niski koszt produkcji oraz pozytywny wpływ na komfort podróżowania samochodem. Tuleja wewnętrzna i zewnętrzna mogą pracować delikatnie względem siebie, dzięki czemu amortyzują część wstrząsów powstających na zawieszeniu. Niestety guma jest czuła na zmiany temperatur oraz na sól drogową, przez co zużywają się najszybciej w tym zestawieniu.

Kolejnym rodzajem połączeń są tuleje wykonane z poliuretanu. Składają się z wewnętrznej tulei oraz zewnętrznej warstwy poliuretanu. Są bardzo popularne w tuningu, gdyż można nimi zastąpić zwykłe tuleje metalowo-gumowe, samochód lepiej się prowadzi a kierowca lepiej czuje samochód. Lecz niestety cierpi na tym komfort podróżowania a sama instalacja oraz użytkowanie takich tulei jest kłopotliwe ze względu na konieczność obfitego stosowania smaru. W innym przypadku z zawieszenia będą wydobywały się nieznośne piski.

Ostatnim rodzajem połączenia są tzw. uniballe. Wyglądem przypominające staw biodrowy połączenie ruchomych elementów które ma szereg zalet, lecz równie dużo wad. Jest najwytrzymalsze z powyższych, kierowca najlepiej czuje, co się dzieje z samochodem, zawieszenie jest niesamowicie sztywne, lecz nie można ich stosować w tradycyjnych zawieszeniach. Trzeba je budować od zera, a do wad trzeba dodać ich wysoką cenę.

Utratę swoich właściwości tulei metalowo-gumowych oraz poliuretanowych można wykryć na standardowej stacji kontroli pojazdów, jednak uniballe najlepiej zdiagnozować jeszcze przed wystąpieniem krytycznego problemu. Jeśli jesteś odpowiedzialny w swojej firmie za kontrolę jakości skontaktuj się z nami, a przedstawimy Ci technikę prześwietlenia oferowaną przez SGP Quality Lab, która pozwala na wykrycie najmniejszych mikropęknięć.

Zatem jakie rozwiązanie jest najlepsze dla Ciebie i Twoich klientów? Dopóki nie tuningujesz samochodów na większą skalę, zwykłe tuleje metalowo-gumowe są wystarczające. Jednak to uniballe są idealnym rozwiązaniem, jeśli budujesz zawieszenia do samochodów sportowych od podstaw. Zapraszamy do kontaktu z SGP Quality Lab, gdzie pomożemy Ci kontrolować jakość Twoich produktów dzięki technice prześwietlenia RTG.

Nasi konsultanci czekają na Twój kontakt

Darmowa konsultacja